Regulamin

************************************************************

W dniach 10 – 16 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wizycie partnerskiej w Bacau w Rumunii. Wizyta miała związek z realizacją projektu „European Patterns: Migration of Birds and People” (Europejskie Wzorce: Migracje Ptaków i Ludzi), programu Erasmus+ 2018-2020. W ramach projektu nasza szkoła podjęła współpracę z Turcją, Niemcami, Anglią, Rumunią oraz Chorwacją. Projekt ma charakter nie tylko przyrodniczy, ale również społeczny. Podczas wizyty w Rumunii nasi uczniowie wykazali się wiedzą na temat dużej fali migracji w krajach europejskich, jak również w naszym regionie, brali udział w warsztatach przyrodniczych, obejrzeli przedstawienia oraz występy przygotowane przez ich rówieśników z Bacau. Uczestnikom wyjazdu ogromnie spodobał się słynny zamek Draculi w Transylwanii oraz ogrom i piękno Karpat. Wkrótce to my będziemy pełnić rolę gospodarzy. Wizyta krajów partnerskich w naszym mieście została zaplanowana na 21-25 maja 2019 r.

Więcej zdjęć z wizyty w Rumunii - w galerii.

************************************************************

1 marca 2019 r. o godz.10:30 odbyła się w naszej szkole druga wideokonferencja w ramach projektu: „European Patterns: Migration of Birds and People”, programu Erasmus+. Kilkoro uczniów z każdego kraju partnerskiego pod opieką nauczyciela prowadzącego mogło rozmawiać ze sobą wyłącznie w języku angielskim. Uczniowie mieli za zadanie opowiedzieć o zajęciach pozalekcyjnych, swoich zainteresowaniach i hobby. Bezpośrednie spotkanie już niebawem, bo 10 - 16 marca w Rumunii.

************************************************************

18 stycznia o godz.10:30 odbyła się w naszej szkole pierwsza wideokonferencja w ramach projektu: „European Patterns: Migration of Birds and People”, programu Erasmus+. Kilkoro uczniów z każdego kraju partnerskiego pod opieką nauczyciela prowadzącego mogło rozmawiać ze sobą wyłącznie w języku angielskim. Uczniowie mieli za zadanie opowiedzieć o sobie i swoich zainteresowaniach. Uczestnicy konferencji przełamali pierwsze lody. Bezpośrednie spotkanie już niebawem, bo 10 - 16 marca w Rumunii.

************************************************************

W ramach projektu „European Patterns: Migration of Birds and People”, programu Erasmus+, uczniowie naszej szkoły wykonali 47 karmników oraz budek dla ptaków z materiałów recyklingowych. Autorzy wykazali się niezwykłą pomysłowością. 23 najlepsze prace zostały przekazane Nadleśnictwu Ustka i zostaną wykorzystane jeszcze tej zimy.

************************************************************

W dniach 25 – 29 listopada odbyła się pierwsza wizyta zagraniczna w ramach programu Erasmus+. Nauczyciele z sześciu krajów partnerskich realizujący projekt: „European Patterns: Migration of Birds and People” spotkali się w Izmirze w Turcji.

Celem spotkania było omówienie budżetu, mobilności, narzędzi eTwinning, a także zadań na najbliższy rok szkolny. Uczestnicy mieli okazję poznać bazę szkoły tureckiej oraz wziąć udział w przeprowadzanych zajęciach szkolnych. Uczniowie zaprosili gości do pobliskiego teatru, gdzie zaprezentowali swoje talenty wokalne, muzyczne, jak również aktorskie. Występy miały na celu przybliżyć dzieje miasta, a także kulturę Turcji. W kolejnym dniu mogliśmy uczestniczyć w spotkaniach ze studentką uniwersytetu w Izmirze, która przedstawiła nam historię migracji ludzi na terenie Turcji oraz pracownikiem Centrum Pomocy Emigrantom.

Nasz projekt ma również charakter przyrodniczy, dlatego też gospodarz zaprosił wszystkich na safari na terenie delty rzeki Gediz, gdzie mogliśmy oglądać setki przepięknych flamingów. Zwiedzanie starożytnego miasta Efez oraz muzeów archeologicznych wzbogaciło naszą wiedzę na temat historii oraz kultury tamtych terenów. Jesteśmy wdzięczni naszym tureckim przyjaciołom za wspaniałą gościnę.

Sağol! Dziękujemy!

************************************************************

W dniach 1 – 8 października przeprowadzono w naszej szkole kwestionariusz on-line: „European Patterns: Migration of Birds and People.” Ankieta została przygotowana przez szkołę partnerską w Bremen w Niemczech i miała być przeprowadzona w czterech różnych klasach. Uczniowie 5a, 5b i 7a szkoły podstawowej oraz 3b gimnazjum odpowiadali na pytania dotyczące emigracji, wyrażali też osobiste zdanie na temat tego, czy chcieliby mieszkać w przyszłości za granicą, czy też wolą pozostać w swoim kraju. Ankieta była doskonała okazją do rozwijania swoich umiejętności językowych, ponieważ była napisana wyłącznie w języku angielskim.

************************************************************

5 października wyłoniono zwycięzcę etapu szkolnego Konkursu na logo projektu „European Patterns – Migration of Birds and People” zorganizowanego w ramach programu Erasmus Plus. Otrzymaliśmy 31 prac wykonanych zarówno ręcznie, jak i grafiką komputerową. W jury zasiadły Panie: Katarzyna Kostrubiec, Aleksandra Łącka, Beata Dworczyńska i Agnieszka Sobczuk – Skok.

I miejsce zdobył Tomasz Sawczuk z klasy III b,

II miejsce ex aequo zdobyli Damian Każanowski z klasy VII a i Lena Szulc z klasy V a,

III miejsce zajęła Wiktoria de Lubicz – Szeliska z klasy V a.

Wyróżnienia otrzymali:

Filip Zdunek z klasy V b

Martyna Wysocka z klasy III b

Patrycja Kieliszek z klasy III c

Gabriela Kozłowska i Weronika Gruszczyńska z klasy III a

Weronika Śmiłowska z klasy III a

Kamila Kotkowska z klasy III f

Michał Babieracki z klasy III b

Zwycięska praca weźmie udział w finale konkursu na etapie międzynarodowym, który wyłoni logo główne spośród 6 prac nadesłanych przez kraje partnerskie.

 ************************************************************

W sierpniu 2018 roku ruszył w naszej szkole program Erasmus+, Wymiana Dobrych Praktyk, w ramach którego będziemy realizować projekt o nazwie „Europejskie Wzorce: Migracje Ptaków i Ludzi” (European Patterns: Migration of Birds and People).

Podjęliśmy współpracę ze szkołami z różnych krajów Unii Europejskiej i nie tylko: Rumunii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Niemiec oraz Turcji. W programie bierze udział 250 uczniów w wieku 10 – 16 lat oraz 19 nauczycieli z naszej szkoły. Projekt ma charakter nie tylko przyrodniczy, ale również społeczny. Podczas realizacji poszczególnych zadań oraz wizyt w krajach partnerskich uczniowie oraz nauczyciele będą mogli wykazać się swoją wiedzą na temat wędrówek ptaków oraz ich ekosystemów, jak również przyczyn dużej fali migracji w krajach europejskich. Międzynarodowa współpraca będzie również świetną okazją do poznania kultury, historii, tradycji, stylu życia, kuchni oraz środowiska poszczególnych krajów.

Program jest doskonałą okazją dla wszystkich instytucji partnerskich do współpracy, promocji i poprawy świadomości wielokulturowej, a także wzmocnienia wartości europejskich. Stwarza uczniom możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego oraz technik informacyjno-komunikacyjnych, rozwija umiejętność pracy zespołowej oraz motywuje do nauki języków obcych.

Kwota, którą Agencja Narodowa ma przyznać na ten cel naszej szkole wynosi 24 869,00 EUR. Program Erasmus+ realizowany będzie do 31 sierpnia 2020 roku. Koordynatorkami projektu są panie: Katarzyna Kostrubiec i Aleksandra Łącka.